Czy uśmiech ma znaczenie podczas rozmowy o pracę?

Z ankiety „Uśmiech a status społeczny”* przeprowadzonej przez GUS wynika, że piękny uśmiech dodaje pewności siebie, a także ułatwia zdobycie pracy. Przeczytajcie, czy potwierdzają to także międzynarodowe badania.

March 18, 2020
#pierwszewrażenie

Dbałość o wygląd zaczyna się od uśmiechu. To uśmiech i wygląd naszych zębów są elementem drugim w kolejności po oczach, na który zwracają uwagę potencjalni pracodawcy i nowo poznane osoby. Potwierdzają to także badania amerykańskich naukowców, z których wynika, że osoby o równych zębach są postrzegane jako inteligentniejsze i bardziej atrakcyjne.

Jak inni widzą Twój uśmiech
Badanie porównawcze Kelton Research** przeprowadzono na 1047 respondentach, którym przedstawiono zdjęcia osób z prostymi oraz nierównymi zębami. Mieli oni wyrazić swoją opinię na temat przedstawionych osób oraz zadeklarować, czy wzbudzają ich sympatię. Nie wiedzieli, że osoby ze zdjęć zostały dobrane według jednego kryterium — kształtu i ułożenia zębów. Wyniki pokazały, że respondenci przypisywali pozytywne cechy ludziom o prostych zębach, postrzegając ich jako bardziej szczęśliwych, otoczonym miłymi ludźmi, a także odnoszących sukcesy w pracy.

Pierwsze wrażenie
Niezależnie od tego, czy chodzi o fryzurę, ubrania czy buty, to jak wyglądamy, jest poddawane szybkiej ocenie podczas pierwszych minut spotkania z drugim człowiekiem. Według badań Kelton Research, kiedy ubiegasz się o pracę lub po prostu starasz się zrobić dobre pierwsze wrażenie, Twoje ładne zęby są odbierane jako dowód na to, że odnosisz sukcesy.

„Czy nam się to podoba, czy nie, często ocenia się nas po wyglądzie” - mówi dr Michelle Callahanová, psycholożka, trenerka i ekspert ds. interpersonalnych. „Wyniki tego badania dowodzą tego, w co zawsze wierzyłam. Pokazują znaczenie atrakcyjnego i zdrowego uśmiechu, zarówno podczas kontaktów w świecie rzeczywistym, jak i w wirtualnym. Twój uśmiech ma większy wpływ, niż myślisz, na to, co inni o Tobie pomyślą.”

Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o uśmiech
Na szczęście nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o piękny uśmiech, a wręcz dobrze to zrobić, nawet nie będąc już nastolatkiem. Bo jak mówi dr Callahanová, i tak jesteśmy przekonani, że „ładne zęby mogą zwiększyć nasze szanse na sukces na rynku pracy lub pomóc nawiązać nowe znajomości po rozwodzie”. Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu i prostych zębach, najnowsze innowacje ortodontyczne — takie jak niewidoczne nakładki ortodontyczne Beyli Dental — umożliwią Ci korekcję zębów w sposób komfortowy, dyskretny i szybki!

* Ankieta „Uśmiech a status społeczny” przeprowadzona w latach 2011-2013.
** Badanie przeprowadzone przez Kelton Global dla American Academy of Cosmetic Dentistry, w kwietniu 2012 roku.