:beyli

Dlaczego tak niewiele kobiet na stanowisku szefa kuchni otrzymuje gwiazdki Michelin?

Mniej niż 3 procent – oto rzeczywisty odsetek kobiet wśród szefów kuchni nagrodzonych gwiazdką Michelin. A czy są jakieś dobre wieści? Dzięki pomocy nowego kierownictwa Przewodnika Michelin wykwintna kuchnia zmierza w kierunku równości płci.

„Więcej braterstwa niż równości” – w taki sposób dziennik New York Times kwituje francuską wersję Przewodnika Michelin z 2018 roku, gdy odkrył, jak niewiele uwagi poświęcono w nim kobietom. Spośród 57 restauracji nagrodzonych gwiazdką, tylko dwóm przewodziły kobiety. W obu przypadkach dzieliły one nagrodę z mężczyznami, z którymi współpracowały.

Zainspirowany ruchem „MeToo” hashtag #MichelinToo zyskał popularność na Twitterze, skupiając uwagę na tym, jak traktowane są kobiety w świecie kuchni. Nie tylko we Francji, z której wywodzi się tradycja Le Guide Michelin. W rzeczywistości tylko 2,7 procent restauracji z gwiazdką Michelin na całym świecie prowadzą szefowe kuchni.

Na przykład w zeszłym roku w USA wśród 166 szefów restauracji z gwiazdką Michelin znalazło się raptem 20 kobiet. W Hiszpanii współczynnik ten wyniósł 19/195. Jedynym krajem, w którym stosunkowo bardziej wyróżniono kobiety w proporcji 44/365, były Włochy.

Czy przewodnik Michelin to impreza tylko dla facetów?

W tradycyjnym rozumowaniu rolę domowego kucharza pełniły kobiety, natomiast zarabianiem na chleb poprzez gotowanie zajmowali się mężczyźni. Podobnie większość dziennikarzy w czasopismach kulinarnych to kobiety, natomiast większość krytyków tej dziedziny to mężczyźni. Możemy tylko zgadywać, że ma to także zastosowanie w przypadku krytyków Michelin, których tożsamość pozostaje tajemnicą.

Czy świat Michelin to rodzaj bractwa – męskiego klubiku? „Płeć nie jest kryterium, które bierzemy pod uwagę” – przekonywał międzynarodowy dyrektor Przewodnika Michelin, Michael Ellis, podczas zeszłorocznej rozmowy z AFP. „Nasi inspektorzy sprawdzają jakość dań. Nie patrzą na płeć, pochodzenie czy wiek szefa kuchni”.

Dwukrotnie lepsze od mężczyzn

Niektórzy mogliby się kłócić, że niewielka liczba nagrodzonych kobiet jest odzwierciedleniem tego, jak mało restauracji jest w rzeczywistości prowadzonych przez kobiety. Maria Canabal, założycielka Parabere Forum, wie, że tak nie jest: samo Forum zrzesza 5000 z nich. Autorka filmów dokumentalnych, Vérane Frédiani, postanowiła opracować własną listę najznamienitszych szefów kuchni we Francji, którymi są kobiety. W 2018 roku znalazło się na niej aż 200 nazwisk.

Nie oznacza to jednak, że haute cuisine staje się przyjaźniejsza kobietom. Utorowanie sobie drogi na szczyty kulinarnej sławy jest ekstremalnym wyzwaniem dla każdego, ale kobiety opowiadają o stawianiu czoła dodatkowym wyzwaniom. „Kobieta w kuchni musi zawsze udowadniać, że jest dwukrotnie lepsza od mężczyzn” – wyjaśnia Kwen Liew z restauracji Pertinence, która w 2018 roku zdobyła pierwszą gwiazdkę wraz ze swoim kolegą, Ryunosuke Naito.

Kobiecy talent jest wszędzie

Szefowe kuchni wskazują również na oskarżenia o bycie słabymi, niezdarnymi lub zwyczajnie „niedającymi się do niczego” – ale Frédiani widzi dla nich jaśniejszą przyszłość, gdzie staną się częścią walki o równość płci. I vice versa: „Rozwiązanie problemu w gastronomii stanie się pomocne dla wielu kobiet w innych dziedzinach”.

Nawet francuski Przewodnik Michelin podjął już pierwszy krok w tym kierunku. W 2019 roku pod okiem nowego dyrektora, Gwendala Poullenneca, nagrodzona została bezprecedensowa liczba restauracji prowadzonych przez kobiety – 11 spośród 75 nowo uhonorowanych kuchni. Inspektorzy nie mieli żadnych konkretnych „wytycznych”, po prostu zostali zachęceni do tego, aby przyjrzeć się bardziej zróżnicowanej grupie szefów kuchni.

Frédiani wierzy, że jest to element, który zachęci do działania kobiety z całego świata. „Myślę, że pokazując kobietom to, że istnieją szefowe kuchni, zmotywujemy je do snucia i realizowania ambitnych planów” – podsumowuje. Oczywiście nie dotyczy to tylko haute cuisine. Każda kobieta powinna mieć okazję do tego, aby zabłysnąć. Nie bójcie się chwalić swoim talentem – pokażcie go!