:beyli

Kluczowe pytanie: Czy noszenie nakładek boli?

Beyoncé, która nosiła nakładki ortodontyczne, przyznała, że podczas leczenia odczuwała ból. Niestety często tak jest. Nawet rozciąganie mięśni po joggingu może być dość bolesne, a co dopiero leczenie tak delikatnych obszarów naszego ciała.

Na szczęście niewidoczne nakładki są znacznie łagodniejsze dla naszych zębów niż rozciąganie dla mięśni. Prowadziliśmy szeroko zakrojone badania wśród kobiet we wszystkich grupach wiekowych na temat ich doświadczeń z naszymi nakładkami. Większość z nich przyznała, że noszenie nakładek nie boli aż tak bardzo, jak myślały, ale początki leczenia są mało komfortowe. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że w porównaniu z tradycyjnym metalowym aparatem ortodontycznym, którego noszenie może być bolesne, nakładki są ledwie wyczuwalne.

Pierwsze dni

Przyzwyczajanie się do nakładki może być najtrudniejszym momentem podczas leczenia. „Czułam, że ciągle mam pełne usta. Nie jestem pewna, jak to lepiej opisać” - mówi Pani Kamińska o pierwszym dniu, w którym założyła nakładki. „Moja górna warga była lekko uniesiona, przez co ludzie pytali mnie, czy mam coś na zębach. Nakładki jednak pozostawały niezauważone, dopóki ich nie zdjęłam” - dodaje. Kolejnym wyzwaniem jest nieznacznie większa produkcja śliny. Jest jest za mało, aby ją wypluć, jednak sprawia, że pacjent odczuwa dyskomfort.

Inne doświadczenia bywają różne: „Czułam ból mniej więcej przez trzy dni. Bolały nie tylko moje zęby, ale także dolna strona języka, ponieważ poraniłam go podczas próby odczepienia nakładki. Z jednej strony byłam podekscytowana. Naprawdę czułam, jak moje zęby się prostują, ale z drugiej strony zastanawiałam się, czy poradzę sobie z tym, że co tydzień będę przechodzić przez to na nowo, kiedy przyjdzie czas na zmianę nakładek. Jednak po trzecim dniu ból całkowicie ustąpił, także ten, który odczuwałam w nocy. A co najważniejsze z tygodnia na tydzień mój zgryz coraz bardziej się prostował” – powiedziała Pani Laskowska.

Każdy jest inny

Podczas przeprowadzonych przez nas badań zebraliśmy wiele informacji, które potwierdzają, że Twoje doświadczenia będą różne od doświadczeń innych pacjentów. Niektórzy mogą odczuwać lekki ucisk lub delikatne zmiany w swoim zgryzie, inni mogą uznać, że korekcja zębów jest raczej bolesna. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Ważne, aby umówić się na konsultację z lekarzem, jeżeli ból trwa dłużej niż pięć dni.

Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia

Gdy już wiesz, jak przebiega leczenie, czas poznać codzienne rytuały, związane z noszeniem nakładek. Będziesz musiała się do nich przyzwyczaić. Najpierw zmiany w diecie. Jeśli przez pierwszych kilka dni po założeniu nakładek Twoje dziąsła będą podrażnione, a zęby wrażliwe, przejdź na zupy kremy, miękkie pieczywo i delikatne owoce. Trzeciego dnia możesz włączyć do diety mięso i warzywa, a odgryzienie kawałka czekolady nie powinno już stanowić problemu. Następnie higiena. Powinnaś myć zęby po każdym posiłku, czyli także wtedy, gdy jesz poza domem. Najlepiej stale noś ze sobą turystyczną szczoteczkę i małą pastę do zębów. Większość użytkowników szczotkuje zęby około 6-8 razy dziennie, co na pewno wpływa na zdrowy stan uzębienia. Hm… Jakieś pozytywne strony? Będziesz miała więcej motywacji do pilnowania diety i ograniczysz podjadanie między posiłkami!