:beyli

Dlaczego kobiety nadal wykonują znacznie więcej prac domowych niż mężczyźni?

W 2019 roku wciąż żywa jest tzw. housework gap, czyli przepaść pomiędzy ilością prac domowych wykonywanych przez kobietę i mężczyznę. Nie ma na świecie kraju, w którym mężczyźni angażowaliby się w prace domowe przynajmniej w takim samym stopniu, jak kobiety. W 7 na 10 gospodarstw domowych za sprzątanie oraz utrzymanie porządku nadal odpowiadają tylko kobiety.

Od pokoleń życie kobiety było ukryte „wewnątrz” - stale przebywały w domu, opiekując się rodziną i oczywiście wykonując wszystkie prace domowe. To mężczyźni byli postrzegani jako istoty „zewnętrzne” - pracowali, zarabiając pieniądze, lub podejmowali się zadań, takich jak naprawy samochodu czy koszenie trawnika.

A więc które z was jest mężczyzną?

W dzisiejszych czasach przypisanie zachowań do płci nie jest aż tak jasne. Kobiety pracują na wysokich stanowiskach, mężczyźni przerywają pracę, aby wziąć urlop tacierzyński, ale większość ludzi nadal wierzy, że niektóre czynności z natury powinny być przypisane wyłącznie kobietom lub mężczyznom.

Siłę tych stereotypów potwierdziło badanie, które zostało przeprowadzone w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy stworzyli fikcyjne gospodarstwa domowe, składające się z par tej samej płci. Każdy z partnerów otrzymał inną osobowość. Następnie uczestnicy badania zostali poproszeni o odgadnięcie, który partner był odpowiedzialny za wskazane obowiązki: opiekę nad dziećmi, zakupy artykułów spożywczych, pranie, czy naprawę samochodu.

Zdecydowana większość uczestników nie miała wątpliwości, komu przypisać typowo „kobiece” zadania i wskazywała tego partnera, który swoim zachowaniem przypominał stereotypową kobietę, czyli na przykład lubił robić zakupy lub oglądał komedie romantyczne.

I na odwrót - bardziej „męski” partner, czyli taki, który preferował filmy akcji i grał w koszykówkę, był wybierany do stereotypowo męskich zadań. Respondenci powtarzali ten wzór nawet w przypadku par, w których bardziej “kobiecy” partner zarabiał dwa razy więcej niż partner „męski”.

Co stało się z równością płci?

Kolejne interesujące badanie przeprowadzono w tym samym roku na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pokazuje ono, że w ciągu ostatniego stulecia w przypadku udziału w pracach domowych społeczeństwo dążyło do większej równości płci. Jednak w krajach, które w latach 60-tych XX wieku były świadkami prawdziwej rewolucji w temacie równouprawnienia, w latach 80-tych nastąpiło znaczne ostudzenie zapału do walki ze stereotypami.

Czy może to oznaczać, że podział płci w tym czasie zniknął? Niestety nie. - Wydaje się, że mężczyźni przyznają, że powinni robić więcej niż do tej pory, ale potem bez entuzjazmu odkurzają salon i przecierają zwilżoną szmatkę stół w jadalni, po chwili dochodząc do wniosku, że nadszedł czas na miły odpoczynek - jak ujął to Oliver Burkeman z The Guardian.

Niektóre schematy wymagają przełamania

Burkeman przytacza również ustalenia dotyczące par heteroseksualnych, w których to kobieta jest głównym żywicielem rodziny. Co zaskakujące, im więcej kobiet pracuje zawodowo, tym mniej mężów i partnerów zajmuje się pracami domowymi. Zdaniem naukowców może istnieć proste wyjaśnienie - obie płcie, podświadomie zagrożone przez naruszenie tradycyjnych norm, zaczynają działać przesadnie konwencjonalnie, aby przywrócić kulturową harmonię.

Kolejna ciekawostka to udowodnienie, że mężczyźni otrzymują specjalne uznanie za każdą „dodatkową” czynność, jaką wykonują (nawet jeśli kobiety robią to regularnie) z powodu tzw. the going rate, czyli, używając języka ekonomii, wartości rynkowej męskiego zachowania. Termin ten, stworzony przez socjolożkę Arlie Hochschild w 1989 roku, opisuje skłonność ludzi do postrzegania mężczyzn jako „wyjątkowo pomocnych”, gdy robią coś więcej, niż powinien robić „przeciętny facet”.

To wszystko wiele mówi o stereotypach związanych z płcią, które zakorzenione są w naszym sposobie myślenia, oraz o ich wpływie na nasze codzienne życie. Dobre wieści? Każda z nas może pomóc to zmienić. Nie wstydź się poprosić swojego chłopaka o pomoc. Podziel się uczciwie swoimi obowiązkami z mężem. Naucz swoich synów, aby pomagali w domu. To nie jest przejaw lenistwa, ale uczciwości. To czas, aby Cię usłyszeli!