:beyli

Kobiety zmieniają oblicze nauki. Czy będziesz jedną z nich?

Ile znasz kobiet naukowców? Maria Skłodowska-Curie… Kto jeszcze? Jeśli nie przychodzi ci do głowy inne nazwisko, nie jesteś sama. O kobietach w nauce niewiele można przeczytać w podręcznikach lub usłyszeć w szkolnej ławce. Media również nie przykładają się do popularyzacji tej wiedzy. Ostatnio głośno było o informatyczce Katie Bouman. Trafiła ona na pierwsze strony gazet za sprawą algorytmu, który pozwolił na zobrazowanie jednego z najbardziej tajemniczych obiektów we wszechświecie.

Jak Katie reprezentuje kobiety

Trzydziestoletnia doktorantka z Massachusetts Institute of Technology odegrała kluczową rolę w tworzeniu algorytmu, który sprawił, że jej zespołowi udało się dokonać pierwszej wizualizacji gigantycznej czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87. To był kwiecień 2019 roku, a entuzjastyczne zdjęcie Katie stało się internetowym hitem.

„Za tym obrazem nie stoi jeden algorytm ani jedna osoba. Aby opracować odpowiednie narzędzia, metody przetwarzania danych, metody wyświetlania i techniki analityczne, potrzebny był talent całego międzynarodowego zespołu naukowców i lata ciężkiej pracy”, napisała na swoim Facebooku. Chciała zwrócić uwagę na fakt, że sukces nie był tylko jej zasługą, ale pracowało na niego dwieście osób.

To jednak nie zmienia tego, że Katie znakomicie reprezentuje kobiety naukowców. I nie robi tego tylko za pomocą jednego zdjęcia. Dwa lata temu cały proces pracy z kolegami nad wizualizacją czarnej dziury został bardzo dobrze wyjaśniony przez TED Talks. Ponad trzy miliony osób widziało już jej przemówienie „Jak zrobić zdjęcie czarnej dziury” na YouTube.

Fizyczka, która poprawia Wikipedię

Katie nie jest osamotnioną kobietą w nauce, ani jedyną, której praca zakończyła się sukcesem. Bardzo rzadko jednak o nich słyszymy lub czytamy o ich dokonaniach. Jess Wade, brytyjska fizyczka, była z tego powodu tak zła, że postanowiła pisać w Wikipedii przynajmniej jeden post dziennie - albo o kobietach naukowcach, albo o kimś z równie mało reprezentowanej grupy, kto miał lub ma ważny wkład w rozwój nauki.

„Pisanie o nich jest dla mnie wielką inspiracją. Dowiaduję się, jak wielu niesamowitych kobiet mamy wokół siebie” - powiedziała serwisowi CNN fizyczka z Royal University of London. „Jednocześnie to świetna motywacja dla mojej pracy naukowej, ponieważ, oczywiście, pewnego dnia chcę być tak fenomenalna jak one”.

Gwiezdni naukowcy ... a ty?

Jess pisała już o Gertrudis de la Fuente, hiszpańskiej biochemiczce, która dokonała fundamentalnych odkryć na temat zespołu wstrząsu toksycznego; sudańskiej radiolożce Hanie Morsi Fadi, która założyła i utrzymuje ośrodek badań nad rakiem piersi w Chartumie; lub amerykańskiej fizyczce Frances Pleasonton, która po raz pierwszy w latach 50. pomogła zmierzyć okres półtrwania neutronów.

Jednak jej ulubiony artykuł dotyczy Tamsin Mather - wulkanolożki z Uniwersytetu Oksfordzkiego, która dla nauki nie boi się wyruszać w niebezpieczne podróże. „Była już na wyprawach w Chile, Nikaragui, Włoszech... Jednocześnie jej badania są naprawdę udane, ma za sobą fascynującą historię, a przy tym jest naprawdę fajna” - mówi Jess Wade, która na szczęście ma duże wsparcie w promowaniu kobiet-naukowców. Dobrym przykładem jest NASA, która stworzyła już specjalną przestrzeń dla internetowego projektu Women in Science.

Będziesz nową Tamsin czy Katie? A dlaczego nie? Kobiety są tak samo ważne w nauce jak mężczyźni. Więc nie bój się rozpocząć nowego projektu badawczego i odważnie wchodź na obszar, który wydaje się domeną mężczyzn. Niech cię usłyszą!