Nakładki ortodontyczne versus tradycyjny aparat

Ortodonta może zaproponować Ci kilka sposobów korekcji zębów. Najbardziej popularne są dwa z nich — tradycyjny aparat ortodontyczny z metalowymi zamkami lub nakładki ortodontyczne. Jak zdecydować, który z nich jest dla Ciebie lepszy?

March 18, 2020
#nakładkiortodontyczne

Tradycyjne aparaty to świetna opcja dla tych, których zgryz wymaga poważnej korekcji. Jeśli twoje zęby znajdują się mniej więcej na swoim miejscu i potrzebują jedynie kosmetycznych zmian, możesz wybrać leczenie nakładkami ortodontycznymi.

Zdejmowalny versus na stałe
Jeśli chodzi o tradycyjne aparaty ortodontyczne, wielu pacjentów skarży się, że nie można ich zdjąć. To problematyczne, ale jeśli ciągły proces prostowania zębów byłby przerywany przez zdejmowanie i zakładanie aparatu zamek po zamku, całkowity czas potrzebny do wyrównania zębów musiałby się wydłużyć, a sam proces odbywać się w gabinecie ortodonty.

Nakładki ortodontyczne mają tę zaletę, że zawsze można je zdjąć. Choć są idealnie dopasowane do zębów, ich zdjęcie i ponowne ich założenie to kwestia minuty.

Niewidoczność versus metalowe zamki
Tradycyjny aparat ortodontyczny zbudowany jest z metalu, więc czy tego chcemy, czy nie, będzie on stale widoczny.

Przezroczyste nakładki są  subtelniejsze, więc noszenie ich może być bardziej komfortowe dla osób, które wolałyby ukryć fakt, że korzystają z pomocy ortodonty. Nakładki ortodontyczne są idealnie dopasowane do zębów, wykonane z przezroczystego materiału medycznego i dzięki temu są praktycznie niewidoczne.

Higiena
Tradycyjny aparat ortodontyczny jest trudniejszy do utrzymania w higienie, ponieważ nie można go zdjąć do mycia zębów, a metalowe zamki i przechodzący przez nie drucik przeszkadzają w swobodnym szczotkowaniu zębów. Aby zrobić to prawidłowo, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki ułatwiające mycie przestrzeni pomiędzy zamkami lub zainwestować w irygator, który wypłucze resztki jedzenia spomiędzy zębów.

W przypadku nakładek jest to super proste — zdejmujesz je do jedzenia, po jedzeniu swobodnie myjesz zęby, a potem zakładasz je ponownie. W ten sposób łatwość dbania o higienę jamy ustnej jest tak prosta, jak przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Musisz tylko pamiętać, że im krótsze są przerwy w noszeniu nakładek, tym skuteczniejszy i szybszy będzie proces wyrównywania zębów.

Wolność jedzenia!
Dużą zaletą niewidocznych nakładek ortodontycznych jest to, że w żaden sposób nie ograniczają one Twoich wyborów żywieniowych. Nadal możesz jeść, co chcesz! Ponieważ musisz zdejmować nakładki na czas posiłku, nie ma ryzyka, że resztki jedzenia utkną między częściami aparatu. Bez problemu możesz sięgać po produkty twarde, ciągnące się i lepkie, które są największym przeciwskazaniem dla osób z tradycyjnymi aparatami.

Postaw na komfort
W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów, nakładki ortodontyczne są dość wygodne w noszeniu. Oczywiście oba rodzaje aparatów powodują pewien dyskomfort. W końcu każdy z nich ma za zadanie przesunąć Twoje zęby na nowe pozycje.

Jednak w porównaniu do klasycznych aparatów ortodontycznych, nacisk wywierany przez nakładki jest mniejszy. Ta forma korekcji zębów zmniejsza również ryzyko obrażeń dziąseł i języka, ponieważ niewidoczne nakładki są indywidualnie dopasowywane do zębów każdego pacjenta i mają bardzo gładką powierzchnię.

Za ile i na jak długo?
Jeśli chodzi o tradycyjny aparat ortodontyczny, trudno określić całkowity koszt leczenia, a także czas jego trwania. Oprócz ceny aparatu, w koszt leczenia wliczyć trzeba jego założenie i zdjęcie, kontrolne wizyty u ortodonty oraz aparat retencyjny.

Wybierając nakładki ortodontyczne Beyli Dental, jeszcze przed rozpoczęciem korekcji otrzymasz swój spersonalizowany plan leczenia, w którym znajdziesz jego całkowity koszt, a także czas trwania. Dzięki temu, że w zestawie otrzymasz nakładki na poszczególnie tygodnie korekcji, odpadają wizyty u ortodonty, a w cenę zestawu wliczone są także nakładki retencyjne.