:beyli

6 wad zgryzu, które można korygować za pomocą niewidocznych nakładek :beyli

Niewidoczne nakładki zmieniły oblicze ortodoncji. Ten przezroczysty kawałek plastiku rozświetlił już uśmiech ponad 5 milionów pacjentów na całym świecie. Najczęstszym powodem rozpoczęcia leczenia są względy czysto estetyczne. Jednak to nie wygląd powinien być głównym powodem, dla którego zdecydujesz się odwiedzić lekarza ortodontę. Najważniejsze jest zdrowie Twoich zębów. Dlatego przed podjęciem decyzji o leczeniu, powinnaś udać się do specjalisty, który zbada Twoje zęby i zdecyduje, który typ aparatu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Poniżej przedstawiamy sześć wad zgryzu, które u większości pacjentów mogą zostać skorygowane za pomocą leczenia niewidocznymi nakładkami. Efekt i długość leczenia zależy od tego, jak duża jest wada zgryzu oraz czy towarzyszą jej inne nieprawidłowości.

1. Przodozgryz

To sytuacja, w której górne zęby wystają przed dolnymi, co może utrudniać prawidłowe gryzienie. Niewidoczne nakładki pomagają wyrównać jedną lub obie linie zębów w taki sposób, że stykają się one ze sobą, gdy usta są zamknięte.

2. Tyłozgryz

Analogiczna wada, w której to dolne zęby przesunięte są względem górnych do przodu. Dzięki niewidocznym nakładkom można przesunąć dolny rząd zębów do tyłu jamy ustnej. W skrajnych przypadkach ortodonta prawdopodobnie zaleci połączenie niewidocznych nakładek z klasycznym aparatem ortodontycznym lub po prostu zaleci jedynie tradycyjny aparat.

3. Zgryz krzyżowy

Ta wada polega na tym, że niektóre zęby są wrośnięte w dziąsła głębiej niż inne, co może powodować pękanie szkliwa, większe ścieranie powierzchni zębów, a nawet recesję dziąseł. Czy można to zmienić za pomocą niewidocznych nakładek? W wielu przypadkach jest to możliwe.

4. Diastema, czyli przerwy między zębami

Jeśli masz przerwy między dwoma lub więcej zębami, prawdopodobnie po każdym posiłku pozostają w nich resztki jedzenia, co może prowadzić do zapalenia dziąseł. Niewidoczne nakładki mogą pomóc i w tym przypadku. Zęby zostaną przesunięte, dzięki czemu otwory między nimi zamkną się. Efektem będzie nie tylko piękny uśmiech, ale również dokładniejsza higiena jamy ustnej. Wynik leczenia zależy jednak od tego, ile i jakiej wielkości są przerwy pomiędzy zębami.

5. Zgryz otwarty

Charakteryzuje się tym, że górny i dolny rząd zębów nie przylega do siebie równo. Najczęściej brak połączenia pomiędzy nimi pojawia się na linii przednich zębów. Niewidoczne nakładki mogą pomóc im się spotkać.

6. Stłoczenie zębów

Jeśli w jamie ustnej nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich zębów, zdarza się, że zachodzą one na siebie lub wyrastają pod innym kątem. W takim przypadku bardzo trudno zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Często pojawia się płytka nazębna, co może prowadzić do chorób dziąseł i psucia się zębów. Czy niewidoczne nakładki mogą wyprostować takie zęby? U niektórych pacjentów tak, ale zależy to od tego, jak bardzo skomplikowana jest wada zgryzu.

Niestety w przypadku poważniejszych defektów ortodontycznych, jak odwrócenie zębów o więcej niż 20 stopni lub przerwy między zębami większe niż 6 mm, niewidoczne nakładki nie poradzą sobie z korekcją. Każdy zgryz jest inny i często zdarza się, że dwie osoby z tą samą wadą opuszczają gabinet ortodontyczny z innymi zaleceniami. Jeśli zdecydowałaś się, że nadszedł czas, aby zrobić coś ze swoim uśmiechem, skontaktuj się z nami. Współpracujemy z ekspertami, którzy ocenią rodzaj i zaawansowanie Twojej wady zgryzu i przedstawią Ci możliwości dalszego leczenia.