Pierwsze dni z nakładkami ortodontycznymi

Niewidoczne nakładki ortodontyczne są bardziej komfortowe, niż tradycyjny aparat ortodontyczny, dlatego od pierwszych dni leczenie powinno przebiegać łagodniej. Dzięki idealnemu dopasowaniu do zębów, nie obcierają tak jak metalowe zamki.

March 4, 2020
#nastart #infoonakładkach

Pierwsze dni
Przyzwyczajanie się do nakładek ortodontycznych może być najtrudniejszym momentem podczas leczenia. „Czułam, że ciągle mam pełne usta. Nie jestem pewna, jak to lepiej opisać” - mówi Anna o pierwszym dniu, w którym założyła nakładki. „Moja górna warga była lekko uniesiona, przez co ludzie pytali mnie, czy mam coś na zębach. Nakładki jednak pozostawały niezauważone, dopóki ich nie zdjęłam” - dodaje. Kolejnym wyzwaniem może być nieznacznie zwiększona produkcja śliny lub w niektórych przypadkach uczucie suchości w ustach. Zalecamy pić wtedy większą ilość wody.

Inne doświadczenia bywają różne: „Czułam ból mniej więcej przez trzy dni. Z jednej strony byłam podekscytowana. Naprawdę czułam, jak moje zęby się prostują, ale z drugiej strony zastanawiałam się, czy poradzę sobie, z tym że co tydzień będę przechodzić przez to na nowo, kiedy przyjdzie czas na zmianę nakładek. Jednak po trzecim dniu ból całkowicie ustąpił, także ten, który odczuwałam w nocy. A co najważniejsze z tygodnia na tydzień mój zgryz coraz bardziej się prostował” – powiedziała Pani Laskowska.

Każdy jest inny
Podczas przeprowadzonych przez nas badań, zebraliśmy wiele informacji, które potwierdzają, że każdy pacjent trochę inaczej przechodzi początek leczenia. Niektórzy mogą odczuwać lekki ucisk lub delikatne zmiany w swoim zgryzie, inni mogą uznać, że korekcja zębów jest raczej bolesna. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Ważne, aby umówić się na konsultację z lekarzem, jeżeli ból trwa dłużej niż pięć dni.

Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia
Gdy już wiesz, jak przebiega leczenie, czas poznać codzienne rytuały, związane z noszeniem nakładek, bo po prostu trzeba się do nich przyzwyczaić. Najpierw zmiany w diecie. Jeśli przez pierwszych kilka dni po założeniu nakładek Twoje dziąsła będą podrażnione, a zęby wrażliwe, przejdź na zupy kremy, miękkie pieczywo i delikatne owoce. Trzeciego dnia możesz włączyć do diety twardsze pokarmy, a odgryzienie kawałka czekolady nie powinno już stanowić problemu.

Codzienna higiena
Zalecamy myć zęby po każdym posiłku, czyli także wtedy, gdy jesz poza domem. Najlepiej stale noś ze sobą turystyczną szczoteczkę i małą pastę do zębów. Większość użytkowników szczotkuje zęby około 6-8 razy dziennie, co na pewno wpływa pozytywnie na stan uzębienia. Po zdjęciu i przed ponownym założeniem nakładek należy przepłukać je pod bieżącą, letnią wodą, a podczas jedzenia przechowywać w specjalnym pudełeczku.‍