:beyli

Pierwsze wrażenie mówi wszystko

Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badanie potwierdziło, że ludzie o równych zębach są postrzegani jako inteligentniejsi i bardziej atrakcyjni. Badanie pokazało również, że osoby z krzywym zgryzem są negatywnie oceniane przez społeczeństwo. Dwóch na pięciu respondentów przyznało, że nie pójdzie na drugą randkę z kimś, kto ma krzywe zęby, a ponad połowa badanych uważa, że kandydat o nierównym uzębieniu nie dostanie pracy, do której ma kwalifikacje, jeśli o to samo stanowisko ubiega się osoba z pięknym uśmiechem.

Zęby jako dowód

Niezależnie od tego, czy chodzi o fryzurę, ubrania czy buty, to jak wyglądamy jest poddawane szybkiej ocenie podczas pierwszych minut spotkania z drugim człowiekiem. Według badań Kelton Research kiedy ubiegasz się o pracę lub po prostu starasz się zrobić dobre pierwsze wrażenie, twoje ładne zęby są odbierane jako dowód na to, że odnosisz sukcesy, jesteś popularna, mądra i zdrowa.

Uśmiech otwiera serce

„Czy nam się to podoba, czy nie, często ocenia się nas po wyglądzie” - mówi dr Michelle Callahanová, psycholożka, trenerka i ekspert ds. interpersonalnych. „Wyniki tego badania dowodzą tego, w co zawsze wierzyłem. Pokazują znaczenie atrakcyjnego i zdrowego uśmiechu, zarówno podczas kontaktów w świecie rzeczywistym, jak i w wirtualnym. Twój uśmiech ma większy wpływ, niż myślisz, na to, co inni o tobie pomyślą. Według badania Kelton Research większość ludzi jest przekonana, że zęby są jedną z pierwszych rzeczy, które zauważają, kiedy spotkają kogoś nowego. Dwie trzecie respondentów raczej zapamięta atrakcyjne cechy poznanej osoby, niż małe rzeczy, które podczas pierwszego spotkania wydają się im nieatrakcyjne. Być może dlatego piękny uśmiech jest tak ważny.

Nigdy nie jest za późno

„Istnieją nawet badania, które wskazują, że pierwsze wrażenie robimy na poznawanej osobie podczas pierwszych trzech sekund spotkania”, mówi Callahanová. Psycholożka wyjaśniając, dlaczego chcemy mieć ładne zęby w każdym wieku, tłumaczy że „wielu dorosłych jest przekonanych, że ładne zęby mogą zwiększyć ich szanse na sukces na rynku pracy lub pomóc nawiązać nowe znajomości po rozwodzie.”

Szczęśliwy, kochany i odnoszący sukcesy

Badanie porównawcze Kelton Research przeprowadzono na 1047 respondentach, którym przedstawiono zdjęcia osób z prostymi oraz nierównymi zębami. Mieli oni wyrazić swoją opinię na temat przedstawionych osób oraz zadeklarować, czy wzbudzają ich sympatię. Nie wiedzieli, że osoby ze zdjęć zostały dobrane według jednego kryterium - kształtu i ułożenia zębów. Wyniki pokazały, że respondenci przypisywali pozytywne cechy ludziom o prostych zębach, postrzegając ich jako bardziej szczęśliwych, otoczonym miłymi ludźmi, a także odnoszących sukcesy w pracy.