Przepis na zdrowe zęby, czyli co jeść, aby zęby były zdrowe

Pierwszym krokiem do pięknego uśmiechu są zdrowe zęby. To właśnie od kompleksowego przeglądu stomatologicznego rozpoczyna się każde leczenie ortodontyczne. Dlatego warto dbać o uśmiech nie tylko od strony estetycznej, ale i zdrowotnej.

February 14, 2020
#zdrowezęby #zdrowadieta

A zdrowe zęby to nie tylko kwestia regularnych wizyt u stomatologa i odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale także odpowiedniej diety. Przeczytajcie co warto mieć na talerzu, aby zęby były zdrowe.

Witamina A jak…
…działanie bakteriobójcze.
Witamina A zwalcza bakterie i wspomaga organizm w walce z próchnicą. Wpływa pozytywnie na stan naszej skóry, a także wzmacnia i odżywia tkanki przyzębia oraz błony śluzowe. Ten składnik ma również wpływ na wytwarzanie odpowiedniej ilości śliny i przyspiesza gojenie się ran. Naturalnym źródłem witaminy A są m.in. bataty, kapusta, marchewka, zielone warzywa oraz ryby.

Witamina C jak…
…zdrowe dziąsła. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, co zapobiega krwawieniom i obniżaniu się poziomu dziąseł, które z kolei może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych. Kwas askorbinowy wzmacnia także odporność. Naturalnym źródłem witaminy C jest natka pietruszki, owoce dzikiej róży, czarna porzeczka i papryka.

Witamina D jak…
…mocne zęby.
Zęby, tak jak kości, potrzebują witaminy D. To niezbędny związek chemiczny, który wpływa na wchłanialność wapnia i fosforu, a z kolei te substancje są podstawowym budulcem zębów. Najlepszym źródłem witaminy D są ryby takie jak węgorz, śledzie, łosoś gotowany lub pieczony, a także jajka, żółty ser i oleje roślinne.

Oprócz witaminy D, na stan zębów wpływa również wapń i fosfor. Wapń neutralizuje kwasy wewnątrz jamy ustnej, które mogą uszkodzić szkliwo, co z kolei może doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Fosfor, wraz z wapniem i witaminą D, odpowiada za mineralizację zębów, a także za utrzymanie równowagi zasadowo-kwasowej w organizmie.

Marchewka jak…
…szczoteczka do zębów.
Surowa marchew (a także kalarepa, rzodkiewka i seler naciowy) ma właściwości szczoteczki do zębów - oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia, co wspomaga walkę z płytką nazębną. Gryzienie twardych warzywa działa również jak masaż dziąseł.

Jogurty i spółka jak…
…wapń dla mocnych zębów.
To jeden z niezbędnych minerałów, z których zbudowane są zęby. Znajdziecie go w jogurtach, kefirach czy maślance.

Żółty ser jak…
…prawidłowe pH.
Spożywanie żółtego sera podnosi pH płytki nazębnej, bo zawarte w nim składniki zwiększają wydzielanie śliny, która utrzymuje pH na wysokim poziomie. To także źródło wapnia. I choć żółty ser jest wysokokaloryczny, dobrze jeść kilka plasterków trzy razy w tygodniu.

Jabłka i owoce jak…
…składniki mineralne.
Jabłka mają podobne działanie jak marchewka - naturalnie oczyszczają jamę ustną, dostarczając organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. Jednak należy pamiętać, że owoce zawierają dużo cukrów prostych, a niektóre, jak cytrusy, bogate są w kwasy. Te z kolei mogą niszczyć szkliwo. Dlatego najlepiej spożywać je z umiarem, bilansując z innymi pokarmami.
Na co uważać? Spożywając kwaśne owoce najlepiej odczekać pół godziny przed i po umyciu zębów! W ten sposób zęby nie będą narażone na demineralizację szkliwa.

Zielona herbata i algi jak…
...prawidłowa flora bakteryjna.
Zawarte w zielonej herbacie związki polifenolowe hamują rozwój bakterii. Ciekawostka? Zdaniem japońskich naukowców to właśnie spożywanie zielonej herbaty ma wpływ na zdrowe zęby, którymi mogą pochwalić się Japończycy. Ten rodzaj herbaty zawiera także dużo fluoru.
Algi to z kolei tak zwane „superfoods”, bo zawierają mnóstwo makro- i mikroelementów, takich jak wapń, fosfor, fluor, witaminy i wysokiej jakości białko.

A na koniec…
…czego lepiej unikać.
Słodycze są główną przyczyną problemów z zębami, bo cukier to najlepsza pożywka dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Jeśli już je jemy, najlepiej po jedzeniu od razu umyć zęby. Tak zwane „fast foods”, jak chipsy i hamburgery, zawierają dużo soli, która zwiększa wydalanie wapnia z organizmu. Dlatego najlepiej ich unikać.

Jeśli myślicie o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego i rozważacie nasze niewidoczne nakładki ortodontyczne, to zdrowe jedzenie może być pierwszym krokiem, aby się do tego przygotować.