:beyli

Tradycyjny aparat vs. niewidoczne nakładki: Co jest lepsze?

Ortodonta może zaproponować ci kilka sposobów korekcji zębów. Najbardziej popularne są dwa z nich - tradycyjny aparat ortodontyczny z klamerkami lub niewidoczne nakładki. Jak poznać ich wady i zalety oraz zdecydować, który z nich jest lepszy? Podjęcie decyzji o formie leczenia może być trudne, nawet jeśli każdy aparat ma swoje zalety, a rezultatem leczenia będzie piękny uśmiech.

Tradycyjne aparaty to świetna opcja dla tych, których zgryz wymaga poważnej korekcji. Jeśli twoje zęby znajdują się mniej więcej na swoim miejscu i potrzebują jedynie kosmetycznych zmian, możesz wybrać leczenie niewidocznym aparatem. W przypadku poważniejszej wady - gdy twoje zęby są przesunięte, przekręcone lub zachodzą na siebie, zwłaszcza jeśli są to zęby przedtrzonowe - będziesz potrzebowała leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym. Niewidoczne nakładki nie mają jak zaczepić się na okrągłych lub cylindrycznych zębach przedtrzonowych i mają tendencję do ześlizgiwania się z nich. Dlatego nie byłyby w stanie odpowiednio dopasować się do zębów, a tym samym ich wyprostować. Tymczasem metalowy aparat ze stałymi klamerkami na każdym zębie może sobie poradzić z taką korekcją bez problemu.

Niewidoczne nakładki wymagają dyscypliny

Jeśli chodzi o tradycyjne aparaty ortodontyczne, wielu pacjentów skarży się, że nie można ich rozmontować, co utrudnia dokładne mycie zębów. To problematyczne, ale jeśli ciągły proces prostowania zębów byłby przerywany przez rozkładanie i składanie aparatu, powiedzmy dwa razy dziennie, całkowity czas potrzebny do wyrównania zębów musiałby zostać wydłużony. Podczas leczenia najmłodszych pacjentów rodzice najczęściej wybierają tradycyjne aparaty ortodontyczne. Dzięki temu nie muszą sprawdzać, czy dzieci rzeczywiście je noszą. Dorośli, którzy są świadomymi i odpowiedzialnymi pacjentami, wolą niewidoczne aparaty ortodontyczne.

Wielką zaletą tradycyjnego aparatu jest równomierne rozłożenie nacisku. Niewidoczne nakładki naciskają głównie na górną część zęba, podczas gdy aparat z klamerkami wywierają ten sam nacisk na cały ząb i wyprostowuje go łącznie z korzeniem. Co to oznacza? Te rozwiązanie będzie idealne dla osób z poważniejszymi wadami zgryzu, gdzie wyprostowanie linii zębów jest bardziej skomplikowane i nakładka zwyczajnie sobie nie poradzi.

Lepsza i łatwiejsza higiena

Tradycyjny aparat ortodontyczny zbudowany jest z metalu, więc czy tego chcemy, czy nie, będzie on stale widoczny. Przezroczyste nakładki są subtelniejsze, więc noszenie ich może być bardziej komfortowe dla osób, które wstydzą się lub wolałyby ukryć fakt, że korzystają z pomocy ortodonty. Nakładki wykonane są z przezroczystego tworzywa termoplastycznego, które dopasowuje się do zębów każdego pacjenta. Jeśli należysz do ludzi, którzy nie chcą pokazywać światu, że pracują nad doskonałym uśmiechem, niewidoczne nakładki są dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Będziesz mogła również zapomnieć o wymienionych wcześniej problemach ze szczotkowaniem zębów lub wyciąganiem resztek jedzenia z aparatu. Za każdym razem, gdy będziesz chciała umyć zęby, po prostu zdejmiesz nakładki. Musisz tylko pamiętać o ponownym ich włożeniu. Im krótsze są przerwy w noszeniu nakładek, tym skuteczniejszy i szybszy będzie proces wyrównywania zębów do pożądanej pozycji.

Wolność jedzenia!

Dużą zaletą niewidocznych nakładek jest to, że w żaden sposób nie ograniczają one Twoich wyborów żywieniowych. Nadal możesz jeść, co chcesz! Ponieważ musisz zdejmować nakładki na czas posiłku, nie ma ryzyka, że resztki jedzenia utkną między częściami aparatu. Bez problemu możesz sięgać po produkty twarde, ciągnące i lepkie, które są największym zagrożeniem dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Jeśli wizja ograniczenia lub rezygnacji z niektórych potraw jest dla ciebie nie do zniesienia, niewidoczne nakładki będą dla ciebie odpowiednie. Jedyne, co musisz zmienić, to dyscyplina w dbaniu o higienę jamy ustnej po jedzeniu - zdejmujesz nakładki przed jedzeniem, a po posiłku myjesz zęby i nakładkę, którą od razu możesz ponownie założyć.

Większy komfort

W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów, niewidoczne nakładki są dość wygodne w noszeniu. Oczywiście oba rodzaje aparatów powodują pewien dyskomfort. W końcu każdy z nich będzie walczył z twoimi zębami, żeby przesunąć je na właściwe miejsce. Jednak w porównaniu do klasycznych aparatów ortodontycznych, nacisk wywierany przez nakładki jest mniejszy. Ta forma korekcji zębów zmniejsza również ryzyko obrażeń dziąseł i języka, ponieważ niewidoczne nakładki są indywidualnie dopasowywane do zębów każdego pacjenta i mają bardzo gładką powierzchnię.

Za jaką cenę?

Porównując ceny aparatów tradycyjnych i nakładek, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ostateczna wysokość kwoty za leczenie będzie zależała od tego, jak poważne są Twoje problemy z zębami. Skomplikowanie wady wpłynie na czas leczenia, a tym samym na ilość cotygodniowych zestawów nakładek. Podczas pierwszych konsultacji lekarz ortodonta powinien doradzić ci, jaka opcja leczenia jest dla ciebie najbardziej korzystna. Dlatego jeżeli masz konkretne oczekiwania i potrzeby, powiedz o nich podczas wizyty. Oczywiście ostateczna decyzja o wyborze aparatu będzie należała do ciebie. Kiedy jednak już ją podejmiesz, możesz być pewna, że piękny uśmiech to tylko kwestia czasu.