:beyli

Uśmiech mamy i jej spokojny głos mogą wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Montrealu odkrył bezpośredni związek pomiędzy interakcją pięciomiesięcznego dziecka i jego mamy a rozwojem mózgu maluszka. Badania pokazały, że uśmiech rodziców to nie tylko sprawa emocji i sposób na okazywanie miłości rodzicielskiej, ale bodziec, który pozytywnie wpływa również na rozwój zdolności umysłowych dzieci. Więc uśmiechaj się do swojego niemowlaka jak najwięcej.

Annie Bernier i jej koledzy obserwowali 352 matki i ich dzieci bawiące się razem przez dwie minuty. Rejestrowali różne rodzaje interakcji między nimi, a dzieci od czasu do czasu badane były za pomocą elektroencefalogramu (EEG). Te same badania powtórzono pięć miesięcy później, a potem jeszcze raz, gdy dzieci obchodziły swoje pierwsze urodziny.

Siła uśmiechu

EEG u dzieci monitorował „czołową spoczynkową sprawność EEG”, która wzrasta podczas rozwoju niemowlęcia i jest związana na przykład z pamięcią krótkoterminową. Z obserwacji Annie i jej zespołu wynika, że u dzieci, których mamy reagowały w czasie zabawy pozytywnie - uśmiechały się i słodko do nich mówiły - bez nadmiernego pobudzania ich fizycznie, wartości te rosły szybciej. Naukowcy wzięli również pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek i wykształcenie matki lub płeć dziecka. Nie znaleźli jednak żadnego powiązania pomiędzy nimi, a poziomem wrażliwości i aktywności mam, które reagowały na potrzeby swoich dzieci.

Czy tata lub babcia mogą zastąpić mamę?

Chociaż eksperyment nie wykazuje bezpośredniej korelacji między zachowaniem matki a zmianami w mózgu dziecka, istnieje wiele innych badań, które potwierdzają przyczynowy wpływ zachowania rodziców na rozwój dziecka. A były to znacznie bardziej ekstremalne przypadki relacji niż te badane przez zespół Annie Bernier. Pod koniec swojej pracy Bernier pisze: „Dowody badań wspierają to, co społeczność naukowa od dawna myśli. Że nawet niewielkie zmiany w tym, co nazywamy normalnym rodzicielstwem, mogą wpłynąć na rozwój mózgu dziecka”. Teraz naukowcy zamierzają zbadać interakcje między dzieckiem a innymi członkami rodziny, czyli ojcem, dziadkami i dalszymi krewnymi. Dziś jedno jest pewne. Mama, która się uśmiecha, robi dużo więcej dla dziecka, niż do tej pory sądzono. Więc śmiało, nie wstydź się i pokazuj swojemu maleństwu uśmiech tak często, jak to możliwe. A jeśli nie jesteś zadowolona ze swojego uśmiechu, zatrzymaj się w naszym Studio, a my podpowiemy Ci, jak to zmienić.